Mámě | Proces 3D malby

čtvrtek 31. srpna 2017

K letošním máminým narozeninám jsem se rozhodla mimo klasických dárků nějaký ten výjimečný vyrobit. Celý proces jsem natáčela a je možné se na něj podívat na YouTube ZDE, kde je též celá myšlenka vysvětlena, tady se už budu jen podrobněji věnovat ve dvou bodech jednotlivým krokům a konkrétním využitým materiálům.

I. MODELOVÁNÍ
Většinou své 3D malby dělám tak, že nejdříve vymodeluji základ za pomoci olejové barvy, ale protože jsem chtěla celý proces urychlit, využila jsem barvu akrylovou. Obecně nejsem úplný fanoušek akrylu, připadá mi, že s ním vypadá vše až gumově a nejsem zrovna člověk, který by si ještě dokupoval různá média, abych mohla měnit jeho konzistenci, každopádně od Goldenu je můj oblíbený a zatím jsem nenarazila na lepší akryl u jiné značky.

Ještě před tím, co začnu modelovat, tak si vždy udělám hrubý náčrt toho, kam by to tak mělo přijít. Ani omylem to není přesné. Jde jen o naznačení toho, kam až to chci vzít, jak vypadá moje počáteční představa. U 3D modelů si ještě zvlášť barevně vyznačuji vystouplé části rozdílně od těch normálně namalovaných. Nicméně náčrtek je vždy jiný než výsledek.

Co se týče nástrojů na modelování, tak používám především tetovací jehly. Je to trochu šok, to chápu, ale díky tomu, že je několik různých typů s odlišnými hroty, jsou velmi malinké a mohu s nimi dělat dost detailů při samém tvarování, tak jsou pro tyto účely víc než ideální. Klasické špachtle taky používám, ale to pouze když pracuji s většími nánosy barvy a můžu si dovolit být trochu neohrabaná. Mezi jednotlivými vrstvami moc nezdráhám, pokračuji hned jak je možné, že předešlou vrstvu nanášením té další neporuším.  

Tento kousek jsem nedělala na plátně, ale pouze na destičce. Tím, jak jsem se oddala jen malým formátům, tak se mi tady ještě nepodařilo najít menší plátna než 10x10 centimetrů, tak jsem našla ve Zlaté lodi tyhle mini destičky. Svému účelu stačí a vyjdou mnohem levněji. Pokud začínáte s malbou, tak doporučuji začít právě s nimi, protože se plátna dokážou vyhoupnout do astronomických částek a přece jenom, kdyby se mi tohle nepovedlo, tak mě těch 11 korun, které jsem za to dala nezamrzí.


II. BARVENÍ 

Když mám hotový základ, který je kompletně suchý, tak začínám s nanášením různých vrstev barev. Nejdříve dávám dospod nejtmavější akrylovou barvu, která obrazu dominuje, přičemž u tohoto kousku tu byla barva modrá. Poté pracuji už jen s kvašovými barvami, které jsou mým nejoblíbenějším médiem vůbec. Jsou syté a neuvěřitelně dobře se promíchávají, že ani nevyžadují tolik práce a asi největší plus je to, že jich tolik nespotřebujete a když máte nevymalovaný zbytek, tak při příštím malování stačí jen reaktivovat vodou. Používám nejvíce od Schmincke, ale mám taky nějaké od Pébéo a připadá mi, že se nedá ani nijak trefit u tohoto typu vedle. 

Při malování je to vždycky krok vpřed a dva zpátky. I když je to místy chatrné a přechody jsou očividné, tak si stále dávám záležet na tom, aby se ukázaly všechny odstíny modré od té nejtmavší po tu nejsvětlejší. Také chci podotknout, že mým cílem není dělat hyperrealistické malby, soustředím se především na vnímání různých kombinací barev a také na texturu. Ohledně té textury kombinuji dva gely, přičemž jeden obsahuje malé krystalky odrážející světlo a s druhým dosahuji hrubšího vzhledu. Při malování do výšky se to stejně může zdát ploché a díky dodání různých textur a nevyhlazováním to působí o dost lépe. 

Štětce používám zrovna ty, které mi leží u ruky. Snad už není k dnešnímu dni značka, kterou bych nevyzkoušela a jediné, co můžu prozatím říct je to, že je to opravdu jedno. Pokud máte ten správný, který se hodí k tomu médiu, s jakým pracujete, tak to bohatě stačí. Nějaké výrazné rozdíly nezachycuji a to mám doma bizarní kousky. Jen používám ty s delší rukojetí pouze u menších detailů, které chci, aby nebyly moc viditelné a s menší rukojetí, pokud potřebuji být přesná.

Posledním krokem je nevyhnutelně přelakování. Používám obyčejní univerzální sprej a tento od Schmincke dělá barvy ještě intenzivnější, tudíž ho můžu jen doporučit. Mimo toho jsem používala jednorázové plastové palety od Pébéa. Při malování doporučuji plasty (viděla jsem i případy, které používají jako paletu sklo, ale jsem docela nešikovná, tak mi to nepřipadá moc ideální), protože barvy potom zasychají pomaleji a máte čas s nimi déle pracovat. 

U krabice jsem použila jen modrou kvašovou barvu a též jsem i tuto drobnou věc přelakovala. Samotná krabice je z Neoluxoru.

Doufám, že jsem napsala vše, co jsem chtěla, každopádně je možné, že jsem něco zapomněla, takže pokud máte nějaké otázky, tak se klidně zeptejte v komentářích nebo mi můžete napsat i přímo do directu na Instagramu. 

Okomentovat

© F 0 C 2 D F . Design by FCD